Catering Guide, enflasyondaki sapmanın üretici ve tüketiciye olan yansımasını YEMEKDER’e sordu

” YEMEKDER” Enflasyon, Üreticiyi Üçe Katladı
Enflasyon tahmininde hedef şaştı. 2020 başında açıklanan ve daha sonra revize edilen tahminlerde tutmadı. Catering Guide, bu sapmanın üretici ve tüketiciye olan yansımasını YEMEKDER’e sordu. Üreticinin bu dönemde mağdur olduğu açıklanan rakamların piyasa gerçeklerini yansıtmadığını ifade eden YEMEKDER yetkilileri, özetle şunları söylediler;

“Merkez Bankası geçen yıl Ocak ayında yaptığı açıklamayla, 2020’ye dair enflasyon hedefini % 8,2 olarak beyan etmiş, Ekim ayında yaptığı revizyonla da yılı % 12,1 ile kapatabileceğimizi bildirmişti.

4 Ocak 2021 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon verilerini açıklamış ve Tüketici Fiyatları Endeksi baz alınarak, yılın % 14.6 enflasyonla kapatıldığı bildirildi.

Oysa Üretici Fiyatları aşağıdaki tablodan da anlaşılacağı gibi yılın sadece son 6 aylık döneminde % 17.07 artarken, aynı dönemde gıda ürünleri % 14.82 artış gösterdi. 2020 yılının tamamında üreticinin genel maliyeti % 25.15, gıda ürünlerinden doğan maliyetleri de % 24.88 arttı.

Hedeflenen artışların 3 katı, tüketici fiyatlarının 2 katı olarak gerçekleşen üretici fiyatları, üreticinin cepten yediğinin ve yükün üreticinin üzerinde kaldığının göstergesidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir